Guinness

Jau pirms diviem gadsimtiem pasaulē atpazīstamu popularitāti ieguvušais un to līdz mūsdienām veiksmīgi saglabājušais „alus tēvs“ ir Artūrs Giness (Arthur Guinness), kura alus brūvētavā Dublinā 18. gadsimta vidu tika radīts šis izcilais dzēriens. Kaut gan Artūrs Giness kopā ar brāli alus ražošanu bija apguvis mazā Leikslipas (Leixlip) pilsētiņā esošā alus darītavā, tomēr pasaulslavenā Guinness alus stāsts sākās 1759. gadā Dublinā. Tieši tad Artūrs Giness Dublinā pie Sv. Džeimsa (St. James) vārtiem parakstīja tukšas alus darītavas nomas līgumu. Tas maksāja viņam 100 mārciņas plus ikgadējā nomas maksa bija 45 mārciņas. Tieši šeit Artūrs Giness sāka brūvēt tumšo un gaišo alu. Tiesa gan, ka gaišā alus (Dublin Ale) ražošana tika izbeigta 1799. gadā, lai koncentrētos tikai uz tumšā alus ražošanu, kura popularitāte bija ievērojami pieaugusi.

Pēc dažām desmitgadēm savā valstī iegūtie panākumi iedvesmoja alus meistarus izplatīt savu ražojumu arī tālāk no Īrijas. Tādejādi, 1769. gadā, ar eksporta kuģa palīdzību ceļā uz Angliju tika nosūtīti sešas ar pusi mucas Guinness alus. 19. gadsimta pirmajās desmitgadēs Guinness alus bija iekarojis vēl lielāku popularitāti, varētu teikt, ka pat pasaules slavenību, jo bez Anglijas, tas tika eksportēts arī, piemēram, uz Portugāli un pat uz tādām eksotiskā vietā kā Sjerraleone, Barbadosa un Trinidāda. 19. gadsimtā Guinness alu baudošo valstu sarakstam pievienojās arī ASV, Austrālija un Dienvidamerika. Šobrīd Guinness alus tiek tirgots vairāk nekā 150 valstīs.

Starp citu, leģenda vēsta, ka Guinness palīdzēja karadarbības laika ievainotajiem karavīriem. Proti, vienam Waterloo kaujas laikā ievainotajam karavīram bija īpaša apetīte pēc Guinness alus. Kad viņš no ārsta bija saņēmis atļauju izdzert vienu mazu alus glāzi, karavīrs esot apgalvojis, ka viņam bija sajūta, ka neko tik baudāmu nekad agrāk viņš nebija garšojis. Iespējams, ka tam Waterloo karavīram bija taisnība, jo, pēc Guinness alus brūvētāju stāstītā, viņu alus no pārējiem aliem atšķiras ar sešiem būtiskiem faktoriem. Guinness padara par īsto Guinness grauzdēti mieži un apiņi, īpašs raugs, Viklova (Wicklow) kalnu ūdens, līdz pilnībai izstrādāts nostāvēšanās process, slavenās krēmīgās putas un visbeidzot, protams, alus brūvēšanas meistaru gadsimtu gaitā apgūtās amata viltības.

Interesanti fakti:
• Kā ieliet Guinness alu? Guinness alus meistars Fergals Murrajs (Fergal Murray) visiem laipni māca šo mākslu. Paņemiet alus glāzi un piepildiet to uzmanīgi  divu trešdaļu apmērā, turot 45 glāzi grādu leņķī – redzēsiet, ka dzēriena iekšpusē burbuļi sāks burbuļot un radīsies putas. Nolieciet glāzi uz galda un pagaidiet 119,5 sekundes, līdz alus nosēžas un putas uzkrāj spēku. Tad pielejiet glāzi pilnu. Labākā pasniegšanas temperatūra ir 5-8 ˚C.
• 1833. gadā Guinness bija veiksmīgi pārvarējis pēckara grūto periodu un sasniedzis Īrijas lielākās alus darītavas un mucinieku lielākā darba devēja titulu.
• 1840. gadā pirmā Guinness krava devās ceļā uz Ņujorku.
• Kad Anglijas karalienes Viktorijas (Victoria) vīrs Alberts 1861. gadā mira tikai 42 gadu vecumā, sēroja visa Anglija. Leģenda vēsta, ka Londonas Brooks’s Club bārmenim radās neparasta ideja – viņš uzskatīja, ka pat šampanietim ir jāsēro un pievienoja dzirkstošajam dzērienam Guinness Extra Stout. Rezultātā Black Velvet bija dzimis – dzēriens, kas tiek baudīts līdz par šodienai.
• Guinness kļuva par pirmo lielāko alus darītavu, kuras akcijas tika kotētas Londonas Fondu biržā.
• No 1963. gada Guinness alus uzglabāšana un transportēšana tika uzsākta metāla alus mucās, līdz šim divu gadsimtu laikā izmantoto koka mucu vietā.
• 2007. gadā katru dienu visā pasaulē tika izbaudītas 10 miljoni glāzes Guinness alus.

Produkti
Receptes
Uzmanību! Tas ir alkohols. Alkohols var kaitēt jūsu veselībai.